RSS feed
 




03/27/2007
Handels tar ansvar för samhällsekonomin

Handels avvisar Svenskt Näringslivs påstående om att förbundets kvinnosatsning skulle hota samhällsekonomin. Handels krav är rimliga ur samhällsekonomisk synvinkel men också rättvisa ur ett fördelningspolitiskt perspektiv, menar Handels förbundsekonom Stefan Carlén.

Löjeväckande
Svenskt Näringslivs påstående är löjeväckande, menar Stefan Carlén.— Svenskt Näringslivs uttalande om vårt krav på en lönehöjning för lågavlönade kvinnor har ett löjets skimmer över sig. Vilken ekonom som helst vet att löneutrymmet i Sverige i grunden bestäms av inflation och produktivitet.

Med en inflation på 2 procent och en produktivitetsutveckling på 2,4 procent ligger utrymmet på ca 4,4 procent. Konjunkturinstitutet har i sina mer utförliga beräkningar bedömt det till 4,5 procent.

— Hur kan man då påstå att en löneökning på 4,2 procent - alltså under utrymmet - skulle hota samhällsekonomin? Istället för att leka ekonomer borde Svenskt Näringslivs direktörer säga sanningen - att de av fördelningspolitiska skäl inte tål att lågavlönade kvinnor ska få en knapp 100-lapp mer i månaden. Detta samtidigt som de tilldelar sig själva miljoner i löner och bonusar, säger Stefan Carlén.



Tillbaka
Handelsanställdas förbund webmaster@handels.se till sidans topp