Skriv på uppropet för att sätta press på Clas Ohlson och stötta de anställda
Clas Ohlson gör rekordvinst, men sänker lönerna
I senaste bokslutet visade Clas Ohlson en vinst på 1,2 miljarder kronor. Samtidigt fick VD:n 20 miljoner i lön och ersättningar. Ändå vill företaget sänka lönerna för dem som varje dag får verksamheten att gå runt.
Clas Ohlson har ersatt den förhandlade provisionen med en bonus som företaget själva bestämmer över. De som inte skrev på det nya avtalet hotades med uppsägning. Samtidigt har villkoren också försämrats för de som jobbar i Clas Ohlsons butiker.
För många betyder det tusenlappar mindre i plånboken varje månad, pengar som behövs till hyra, mat och barnens vinterkläder.
Fackeltåget i Insjön
Den 13 oktober samlades hundratals människor i Insjön för att visa sitt stöd för de anställda på Clas Ohlson och protestera mot de planerade lönesänkningarna. Handels ordförande, Linda Palmetzhofer var på plats tillsammans med lokala representanter från Handels. Demonstrationen avslutades med ett fackeltåg ned till lagret med budskap om rättvisa löner och schysta villkor.
“Det här är en otrygg och orimlig förändring. När ett företag som går med miljardvinst och väljer att sänka lönerna för dem som gjort jobbet, då går det för långt.” säger Linda Palmetzhofer.
Vad händer nu?
Handels kräver att Clas Ohlson backar från försämringarna och sätter sig vid förhandlingsbordet för att hitta lösningar tillsammans med de anställda som inte innebär kraftiga lönesänkningar!
Skriv under vårt upprop och visa att du stöttar medarbetarna på Clas Ohlson och för rättvisa löner i handeln.
Skriv på namninsamlingen här
Tillsammans ser vi till att ingen arbetsgivare ska kunna sänka lönerna och försämra villkoren.