Avtalsrörelse
Under avtalsrörelsen tar Handels kampen för högre löner och bättre villkor. Här berättar vi om vägen till nya kollektivavtal 2027, varför du som medlem är en nyckelperson och vinsterna vi fick till förra avtalsrörelsen. Häng med! Är du inte medlem än? Bli det idag!
Avtalsrörelsen=vägen till högre lön
- För att du ska få årlig löneökning, ob-tillägg för obekväma arbetstider och ett schema som inte bara utgår från chefens behov så behövs ett kollektivavtal.
- Kollektivavtalen reglerar allt från lön, schema och bemanning till semester, tjänstepension och vilka försäkringar du har på jobbet.
- Avtalsrörelsen kallas processen när man tar fram nya kollektivavtal för att ge dig högre lön och bättre villkor på jobbet. Det görs ungefär vartannat år genom att facket och arbetsgivarna förhandlar fram en överenskommelse, där facket representerar medlemmarna.
- Eftersom kollektivavtalet är till för medlemmarna är det medlemmarna som ska bestämma innehållet. Alla som är medlemmar i Handels får tycka till om vilka förbättringar de vill se i sitt avtal.
- Ett starkt fackförbund har större chans att få sin vilja (alltså medlemmarnas) igenom. För att kunna sätta press på arbetsgivarna behöver vi vara många. Så om du och dina kollegor vill öka chansen till högre löner och bättre villkor - gå med i facket!
Starkast tillsammans
Ju fler medlemmar Handels har i ryggen, desto större chans att vi får igenom bättre villkor för dig. Bli medlem idag och välj autogiro så bjuder vi på första månaden!En blygsam skrytlista från sist
Alla har inte stenkoll på vad deras kollektivavtal innehåller och vad man därmed förhandlar om. Då kan det vara hjälpsamt att kolla på vad vi åstadkommit tidigare!
Under avtalsrörelsen 2025 förhandlades kollektivavtalen om i alla Handels branscher. Här är några exempel på vinsterna vi drev igenom tillsammans:
- Högre lön. På två år höjdes lönerna med cirka 2 000 kronor i månaden för många av Handels medlemmar.
- Räddad ob-ersättning. Arbetsgivarna inom Svensk Handel ville sänka ob-ersättningen, men tillsammans stoppade vi deras förslag och ersättningen behölls oförändrad.
- Bättre ersättning som deltidsanställd. Deltidsanställda som jobbar fler timmar än de har på sitt kontrakt får nu mertidsersättning i samma nivå som övertidsersättning för heltidsanställda.
- Mer makt över tiden. Exempelvis arbetstidsförkortning för vissa lageravtal och rätt till ledighet både på jul- och midsommarafton vartannat år för butiksanställda som önskar det.
Kanske listan gjorde dig nyfiken på att läsa ditt eget kollektivavtal? Som medlem hittar du det under Mina sidor.
Frågor och svar om avtalsrörelsen
Handels tecknar kollektivavtal – avtal som reglerar dina anställningsvillkor. När kollektivavtalen ska omförhandlas med arbetsgivarna så kallas det avtalsrörelse.
En avtalsrörelse omfattar både löner och arbetsvillkor. Så förutom storleken på löneökningarna förhandlar vi också om frågor som arbetstid, semester och arbetsmiljö.
Vi förhandlar för anställda i följande branscher:
- Privata butiker, lager och e-handel
- Coop - butiker, stormarknader och lager
- Tjänstemän inom folkrörelsen
- Frisörer
- Skönhetsvård
- Fryshus, lagerpersonal, chaufförer, lagring och distribution inom Almega
- Lager inom Teknikgrossisterna
- Samhall
- Bemanningsanställda
- Butik, ost och äggförsäljning inom Livsmedelsföretagen
- Skomakare
- Urmakare
Avtalskraven för Handelns kollektivavtal släpps allt eftersom avtal börjas förhandlas om. Först ut är avtalen för detaljhandeln och för lager och e-handel. Dom kraven växlas med motparten Svensk Handel i januari. Efter det skriver vi ut dom här.
Att ta fram avtalskrav är en lång process där medlemmar på arbetsplatserna först uppmanas diskutera vilka förbättringar de vill se, sen samlas representanter från många olika arbetsplatser till lokala avtalskonferenser för att komma överens om vilka som är de viktigaste förändringarna att driva.
Tillsammans med förtroendevalda i förhandlingsdelegationer för respektive avtalsområde och Handels förbundsstyrelse plockas sedan de viktigaste avtalskraven fram.
Inför varje avtalsrörelse brukar Handels och andra fackförbund inom LO samordna sig kring ett antal krav som förbunden gemensamt ska driva i avtalsrörelsen. Bland annat har förbunden kommit överens om att tillsammans kämpa för en låglönesatsning som ska förbättra lönerna mer för de som idag tjänar minst.
Själva samordningen innebär att de förbund som ingår i den är beredda att stötta varandra. Om ett förbund måste gå ut i konflikt för en sådan fråga i sina avtalsförhandlingar är övriga förbund beredda att stötta med sympatiåtgärder.
Fackförbund och arbetsgivarorganisationer kan varsla den andra parten om konflikt om de inte kommer överens i förhandlingarna. Strejk är den vanligaste åtgärden ett fackförbund kan använda i en konflikt för att få igenom medlemmarnas krav på bättre anställningsvillkor.
Om man inte kommer överens om ett avtal kallas medlare från Medlingsinstitutet in. Medlingsinstitutet är en statlig myndighet med den övergripande uppgiften att verka för en väl fungerande lönebildning. Efter att ha satt sig in i konflikten lägger medlarna ett bud till parterna.
Kopplat till kollektivavtalsförhandlingarna skriver media ofta om “märket” och menar då den nivå på löneökningar som fack och arbetsgivare inom den internationellt konkurrensutsatta sektorn kommit överens om.
Av tradition förhandlas industrins område oftast först och blir sedan vägledande för hur mycket lönerna ska öka för övriga avtal. Utöver denna lönekostnadsnormering finns även en fördelningsnormering som har fokus på låglönesatsningar, jämställdhetssatsningar och andra delar som syftar till mer utjämning.
Från samtal till avtal - så går det till
Arbetet med nästa kollektivavtal börjar långt innan själva förhandlingarna startar. Här är stegen fram tills de nya avtalen släpps, våren 2027.
✔ Samtal på arbetsplatserna
I mars 2026 startade samtal på arbetsplatser runt om i landet. Handels samlade in medlemmarnas synpunkter inför nästa avtalsrörelse. Som medlem kunde du påverka genom att:
- delta i samtal på din arbetsplats
- prata med din förtroendevalda eller avdelning
Avtalskonferenser
När synpunkterna samlats in startade avtalskonferenser på fackavdelningarna i hela Sverige. Där diskuteras och prioriteras de frågor som medlemmarna har lyft. Målet är att tydligt ringa in vad medlemmarna i Handels vill ska drivas i kommande förhandlingar. De pågick från maj 2026 och en bit in på hösten samma år.
Kraven formuleras
Under hösten 2026 omvandlas prioriteringarna från avtalskonferenserna till konkreta avtalskrav. Samtidigt sker LO-samordningen när LO-förbunden samlas för att se vilka frågor som kan drivas gemensamt och vilka krav förbunden är beredda att ta gemensam strid för.
Krav börjar växlas med arbetsgivare
När kraven är färdiga är Handels redo att gå in i förhandling. I mitten av januari 2027 växlar Handels krav med Svensk Handel, som är den första och största motparten. Därefter inleds förhandlingarna med arbetsgivarsidan.
Förhandlingar
Under februari och mars 2027 förhandlas löner, villkor och de krav som kommit fram ur Handels medlemars synpunkter. Målet är att nå nya kollektivavtal innan de nuvarande löper ut.
Nya avtal
Om förhandlingarna går i mål ska de första nya kollektivavtalen börja gälla från 1 april 2027. Därefter fortsätter förhandlingarna och nya avtal släpps fram till 1 oktober 2027.
Vill du påverka livet på och utanför jobbet?
Att du får bra lön och arbetsvillkor sker inte per automatik, genom någon grundlag eller för att planeterna står i linje – det kommer tack vare att du och dina kollegor tar fajten för det tillsammans med facket. Nu pågår avtalsrörelsen 2025, då vi förhandlar fram nya kollektivavtal med arbetsgivarna. Vill du ha mer pengar i plånboken och större inflytande på jobbet? Då ska du vara med i Handels!
Ta steget till att bli medlem
Vad är egentligen ett kollektivavtal?
Kollektivavtalet är en garanti för schyssta villkor på jobbet och Handels har flera avtal för detaljhandeln, för lager och e-handel, för tjänstemän samt frisörer och skönhetssalonger. Handels förhandlar fram kollektivavtalet tillsammans med arbetsgivarna. Genom att ställa krav och värna medlemmarnas intressen ser vi till att villkoren ständigt förbättras och anpassas efter dagens arbetsliv. På så vis säkerställer vi att du som jobbar inom handelns branscher får den lön och trygghet du förtjänar.
Allt du behöver veta om kollektivavtaletNyheter från avtalsrörelsen
Nu förhandlas bättre pensioner och försäkringar
LO förhandlar nu om flera av de försäkringar och den tjänstepension som många handelsanställda omfattas av genom kollektivavtal. Förhandlingarna görs med Svenskt Näringsliv och målet är bättre villkor som är anpassade till dagens arbetsliv.
Handels kräver högre lön och bättre villkor för frisörer
Avtalsförhandlingarna för frisörer är igång. Nu kämpar vi för att du ska få det du förtjänar på jobbet.
Fortsatta förhandlingar om nya löner
Förhandlingarna om nya löner och villkor inom handeln är inne på sluttampen. Men än finns ingen överenskommelse om nya kollektivavtal mellan Handels och Svensk Handel. De avtal som löper ut idag, måndag 31 mars, fortsätter därför att gälla till dess att en ny uppgörelse nåtts.